Kétszeresére növekedett a FIRE célom 5 év alatt!

Nem tartom titokban, hogy a nem túl távoli jövőbeli célom a FIRE (anyagi függetlenség, korai nyugdíj), vagyis annak inkább az anyagi függetlenség része. A szakirodalomban ezt barista FIRE-nek nevezik, de a bejegyzésben talán nem is ez a lényeg. Ma azt szeretném bemutatni, hogy mi vezetett az utóbbi időben a FIRE célösszeg megduplázódásához, hátha neked is kontextusba helyezi a saját megtakarítási (nem feltétlenül FIRE) célodat.

A bejegyzés hallgatható verzióját itt találod.

A jó hír, hogy amikor KonyhaTündérrel kijelöltük a célösszeget, az akkori életszínvonalunknál magasabbra tettük a FIRE alapját. Ennek az egyik oka az volt, hogy még tényleg nagyon alacsony színvonalon éltünk. Egyébként sem hiszem, hogy szemmel látható vagyonnal a szárazkenyér lenne a cél.  Ha te is gondolkodsz hasonló célkitűzésben, mindenképp érdemes a jövőbeli életszínvonaladra tervezni. Ez sokkal kevésbé bonyolult, mint amilyennek hangzik: a mai tudásod alapján, mai áron számold ki, milyen költségeid lesznek, mennyiből szeretnél élni.

fire cél

Nem érdemes alulbecsülni a dolgokat, inkább tervezz többre, aztán ha korábbra szeretnéd hozni a nyugdíjadat, majd tudsz spórolni. Ráadásul az elvárt életszínvonalunk sokszor növekszik az évek alatt, vagyis egyre jobban szeretnénk élni. Ennek csak az egyik oka az emberi vágy, a másik része a technológiai fejlődés. Az ezen kívül eső, természetes inflációval viszont tudsz később számolni.

Infláció

Sajnos az árak növekszenek, erre muszáj felkészülni. A célösszeget érdemes minden évben az inflációval növelni még akkor is, ha a befektetések hozama nem éri el azt. Az utóbbi időben az infláció elég magas volt, ezért az elmúlt 5 évben összesen 53%-kal növelte a cél. Ez egy természetes folyamat, még ha a mértéke most extrém is volt.

Tudom, hogy sokaknak hihetetlenek a KSH által publikált számok, de egészen a tavalyi szabályváltozásokig senki nem tudott rámutatni olyan adatra, ami miatt megbízhatatlan lenne.

Ez a hatás önmagában így nem magyarázza meg a teljes növekedés összegét, a maradék a relokációnk számlájára írandó. Ezt sajnos 2019-ben nem láthattam előre (ahogy a vírust sem), ezért ez komolyan visszavetette a megtakarításaim vásárlóerejét. Mivel nem sok esélyt látok arra, hogy a helyzet javuljon, ami lehetővé tenné a visszaköltözést, a FIRE célszámomat is meg kellett emelni. Szerencsének tartom, hogy az eredeti, 60%-osra tervezett drágulás helyett kevesebb mint harmincat látok. Ennek a fő oka, hogy olcsóbb lakhatást találtunk, mint gondoltam, valamint az általános árszínvonal sem annyival magasabb, mint hittem. Ettől még fájdalmas volt ezt a veszteséget elszenvedni, valamint hosszú távon a lakáshelyzet sem lesz ilyen jó.

Kockázatok a jövőben is vannak. Az ingatlanhelyzetünk jelenleg megoldott, de nem tudom, hogy később milyen lesz. Ezen kívül alakulhat úgy az életünk, hogy sokkal magasabb életszínvonalon szeretnénk élni, esetleg kiköltözünk a városból. De ez már legyen a jövő problémája!

9 comments on “Kétszeresére növekedett a FIRE célom 5 év alatt!

  1. KSH infláció helyett, itt én a versenyszféra medián jövedelem változását jobb mutatónak tartom.
    pl.: KSH infláció szerint töredékére csökkent a technológiai eszközök ára (mobiltelefon, TV, számtógép), de pl az autók árváltozását sem tudja „korrekten” mérni. Lakhatásról nem is beszélve.

    1. Logikus döntés, az elejével egyet is tudok érteni olyan esetben, akinél fontos, hogy fenn tudja tartani a lépést másokkal. De általánosan is lehet, hogy jobb egy svájci indexálás.
      A második részével nem értek egyet, a lakhatással semmi baj nincsen, a technológia fejlődése hosszú távon valóban probléma lehet (ez a rész, amit nem mér a fogyasztói kosár árváltozás), de ezt helyesen nem méri. Hogy mit lehet tenni vele? Magasabb életszínvonalra tervezel már az elején. 😉

    2. @Kontroller most nincs nalam az arlista, esetleg tudnal egy kozelitobeli erteket adni hogy mennyibe kerul 2050-ben egy teleport? Eleg az alap felszereltseg, feherben, semmi extra. Csak hogy szamolni tudjak vele 🙂

    3. @V: a teleportot csak 2075-től írtam bele a budgetbe, addig sajnos nem engedhetem meg magamnak, utána pedig túl halott leszek, hogy kipróbáljam. Ha nem kaptam volna meg a csipszet Bill Gatestől 3 éve, akkor az lenne a drága, amikor 49-ben kötelezővé teszik. De arra számítok, hogy lesz rá valami promóció, és akinek nincs (vagy lejár az előző), az szociális alapon igényelhet. 😀

  2. 2016 -ba annyira felidegesitett a fonok minket egy kollegammal, hogy kiszamoltuk mennyi penz kene, hogy ne keljen dolgoznunk, nem hallottunk akkor meg a FIRErol. Mindkettonknek egymastol fuggetlenul 50 millio forint jott ki. 2018-ban megismeteltuk a szamolast es 80 milliora lyukadtunk ki. Tavaly ez mar kb 200-250 millio volt ugyancsak egymastol fuggetlenul kiszamitva. Itt engedtuk el a FIRE gondolatat. Ami viszont egy erdekes megjegyzes hogy tavaly es 2016ban is kb 3-4 db budapesti garzon lakas berleti dija fedezte volna a havi kiadasaim.

  3. Nem tudom, hogy ugyanarról beszélünk-e, de én problémának látom az infláció számításnál, hogy nem méri a „technológiai fejlődés” okozta árnövekedést.
    (Olyankor amikor nincs alternatíva)

    Túlegyszerűsítve: ha nekem 5 évente vennem kell egy legolcsóbb autót amivel 4 személyt el tudok szállítani a mamához, és 5 év alatt megduplázódik az ára, pont nem vígasztal hogy közben belekerült a heremelegítő, meg tud magától telefonálni. Attól még, nekem abban a szegmensben az 100% infláció és nem 0% (csakmert más a termék és nincs mihez mérni)

    Azért is logikátlan számomra, mert ha ugyanezt szolgáltatásként veszem igenybe (BKV) akkor már hirtelen beleszámít (vagy rosszul gondolom?) pedig ott sem 50 éves ikaruszokkal közlekedünk (többnyire 😀 )

    De ha tele van tárgyi tévedésekkel az érvelésem javíts ki kérlek, mert őszintén érdekel miért van ez így jól szerinted! 🙂

    1. Így van, szerintem jól érted. Ez olyan premissza/kockázat, minthogy a 3 vagy 4% megfelelő kivétet jelent-e.
      Hogy jól van-e vagy nem? Ezzel kell élni, mert ennél jobb nincs.

    2. Jah engem nem FIRE szempontból bosszant, hanem közgazdaságtanilag 😀

      (A FIRE célom a gyerekekkel bukott meg 😀 vagyhát került on-hold-ra, bár egyelőre tartjuk a megtakarítási rátát de kérdés majd meddig bírjuk)

      Szóval nincs valami kevésbé elefántcsonttorony inflációs mutató? 😀

    3. === Update ===
      A chain-weighted index nekem jobban hangzik! 😀

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük