Coachingok során rendszeres kérdés, hogy mit tegyünk a mai kilátások mellett. Erre mindig egy válaszom van: honnan tudod, hogy milyenek a kilátások?
A bejegyzés hallgatható verzióját itt találod.
Meglepő módon nagyon kevesen említik az indikátorokat, amik ezt próbálják lemérni, pedig léteznek ilyenek. Business optimism index, Sahm szabály vagy a VIX index is használt ilyesmire. Sajnos 50% eséllyel találják el a valódi helyzetet: vagy igen, vagy nem (költői túlzás). Még a szakmabeliek vagy valóban tájékozott emberek előrejelzései is borzalmasan pontatlanok tudnak lenni. Azonban legtöbbször nem is ezek, hanem a hírek, közvetlen tapasztalataink és a politikai állásfoglalások alapján tájékozódunk. Mondanom sem kell, ez aztán még kevésbé ad hiteles képet.

Üveggömb hiányában én is csak arra tudok hagyatkozni, amit hallok, látok a környezetemben. Amit tudok garantálni, hogy ez se nem reprezentatív, se nem pontos. De őszintén meglep, hogy mennyien gondolják a mostani állampapírokat rosszabbnak, mint a korábbi PMÁP-ot csupán azért, mert kevesebb nominálhozamot adnak. Pedig befektetők számára a reálhozam az egyetlen, aminek számítani kellene, ráadásul nem is a múltbeli, hanem a jövőben várható. Ugyan erre is vannak számítások, de sajnos egyik sem túl pontos.
Akkor mit csináljak?
Ebben áll a passzív stratégiák legnagyobb előnye. Felesleges a helyzetet elemezgetni, hiszen minden helyzetben ugyanaz a teendő: befektetni. Ez az emberek döntő többségének megfelelő stratégia. Sőt, még azoknak is, akik aktívabb stratégiát választottak, a pénzük jelentős része passzívan van befektetve.
Azt általában nagyon nehéz egy kérdés alapján megmondani, hogy valakinek megfelelő-e ebben a pillanatban egy döntés, ahhoz komolyabban meg kell ismerni a stratégiáját. Tudni kell, hogy mit és miért csinál, a stratégiája milyen keretfeltételek, kockázatkezelés mellett engedélyezi az eltérést/változtatást. Ha ezek nincsenek lefektetve, akkor kicsi az esélye, hogy jó döntést fog hozni. Hasonlít ez kicsit az indiánra, akit elküldenek a látóhoz, hogy kemény lesz-e a tél. A harmadik látogatás végén a látó elmondja, hogy nagyon kemény lesz a tél, mert az indiánok már három hete csak fát vágnak.
Befektetni jó, általában jó döntés, de ha jól szeretnél dönteni, akkor a helyes kérdéseket kell feltenned magadnak (és másoknak). Jósgömbje viszont senkinek nincs.
Ha érdekelnek a TBSZ brókerek költségei, mindenképp olvasd el ezt a bejegyzést.