Miért hiszel még a tündérmesékben?

Egyre-másra jönnek szembe velem emberek irracionálisan magas hozamelvárásokkal. Azt hiszem, hogy túl régen írtam átverésekről, sokan elfelejtették a létezésüket. Ha találok megfelelően érdekeset, majd írok azokról is. A mai bejegyzés viszont a magas hozamról szól.

A bejegyzés hallgatható verzióját itt találod.

A befektetésekben az egyik örök igazság, hogy nincs ingyen ebéd. Ha több hozamot szeretnél, akkor több kockázatot kell elviselned, esetleg több munkát kell beletenned. Olyan sajnos nem nagyon van, hogy „találsz egy jó lehetőséget”, pláne, ha nem vagy aktívan benne a befektetésekben. (Hányszor hallottam, hogy „nem nagyon ismerem a befektetéseket, de ez nagyon jól hangzik”, vagy hogy csak 3 millióba kerül a kurzus, amitől gazdag leszek.)

Éppen ezért mindig kellemetlen nekem, amikor le kell beszéljek valakit „egy haver által kezelt befektetésről” vagy meg kell osztanom vele az UL-ek hátrányait. Sőt még mindig (ennyi év után is!) nagyon sokan elhiszik a pénzkereső robotok létezését.

Reálhozam

Az átverések elkerülése utáni logikai lépcső, hogy ne nominális hozamokkal számoljunk, hanem vegyük figyelembe az inflációt is. Tehát attól, hogy valami papíron magas hozamot ad, az reálértékben lehet negatív is, azaz pénzt veszítettünk vele. Vagyis mire megkapjuk a kamatot, addigra kevesebb árut kapunk a pénzünkért a boltban, mint mikor befektettük. Ilyenre bőven volt példa az utóbbi 3 évben, amikor tizenszázalékos infláció volt jellemző. Az egyszámjegyű hozamok komoly buktát jelentettek.

Vannak olyan helyzetek, amikor persze érdemes a reálérték-csökkenést bevállalni. Ha nincs más alternatíva, és biztonságos befektetésre van szükségünk, az sokszor nem ad annyi hozamot, mint az infláció. Ráadásul a kockázatos befektetéseknek is van negatív időszaka.

Tehát az elvárt éves hozamra érdemes reálértékként tekinteni.

A reális reálhozam

Viszont így felmerül a kérdés, hogy mekkora a reális reálhozam. Tekintettel arra, hogy nincs üveggömbünk, és a megbízható jósok is kihaltak, ezt sem tudjuk megmondani. A legtöbben abból indulnak ki, hogy az amerikai részvénypiac elég hosszú történelme alatt 6-7% körüli reálhozamot hozott átlagban. Persze voltak rosszabb időszakok, és azt sem érdemes elfelejteni, hogy ez egy kivétel a sok ország közül. A jövőre nézve semmi sem garantálja, hogy az USA továbbra is hasonló hozamokkal kecsegtet majd.

Ezt figyelembe véve egy kiegyensúlyozottabb portfóliónál a múltban sem láttunk hosszú távon 2-3 %-nál sokkal magasabb hozamot. Nem is említve a kollektivizálások és egyéb emberiség elleni bűntettek hatásait. Én személyesen 3%-nál többel nem merek számolni. És azt is el kell ismernünk, hogy akár 20-40 év is kevés a nagy számok törvényének tökéletes működéséhez. Vagyis ha igaz is lenne 4% (vagy akár magasabb) reálhozam a következő 100 évben, a neked releváns 20 ettől nagyon sokban eltérhet.

Tehát ha ennél magasabb hozamot szeretnél, azt csak több munkával, kockázattal érheted el, potenciálisan saját vállalkozást is érdemes indítanod. Ha pedig helyesen el tudod fogadni a szomorú realitásokat, akkor a befektetési oktatáson meg tudjuk beszélni ennek a részleteit. Az viszont biztos, hogy befektetőként a tündérmese nem jó kiindulópont!

A témához kapcsolódik a legjobb befektetésekről írt bejegyzésem.

One comment on “Miért hiszel még a tündérmesékben?”

  1. Sajnos ezt nem lehet elégszer leírni / elmondani 🙁
    Az emberek (főleg akik nem akarják beletenni a kemény munkát, vagy szomorúbb esetben ha nincs semmilyen reális kitörési lehetőségük) mindig hinni akarnak a tuti bizniszben.
    Tulajdonképpen a lottó is ennek egy végletes formája…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük