Miért keseríted meg a saját életed?

A pénzügyek egyik alapszabálya, hogy az egyszerű út sokszor jobb, mint a komplikált. Legyen az befektetés vagy a mindennapi pénzügyeid, a bonyolítás általában csak bajt és további költségeket szül. A mai bejegyzésben ilyen tanulságos esetekről írok. Szeretném megmutatni, hogy minél egyszerűbben tartod az életed, annál több esélyed van elkerülni a kellemetlen meglepetéseket.

A bejegyzés hallgatható verzióját itt találod.

Természetesen sok esetben megéri a plusz energiabefektetés. Soha senkinek nem fogom azt javasolni, hogy ne legyen gyermeke, pedig az biztosan felborítja az életét. De lehet, hogy a házfelújításra nem a gyerek születését követő 6 hónapban van szükség.

Az élet bonyolítása

Az egyik nagy könnyebbség a befektetésekben, ha valaki TBSZ-t használ. Egy esetleges kezdeti bejelentésen (és meghosszabbításon) kívül adózási feladatunk nem sok van. Különösen, ha passzív stratégiát folytatunk. Rengetegszer utólag merül fel az a kérdés, hogy Revoluton, eToron és más platformokon a befektetés után hogyan is kéne adózni? Ha elég sokat kereskedtél, akkor az egy kellemes délután lesz.

A passzív piaci portfóliókhoz képest egy lakás bérbeadása is sokkal több munka. Ezzel nincs is baj, ha valakinek belefér, de sokan csak akkor találkoznak az árnyoldalakkal, amikor már késő. Ilyenkor esnek bele abba a hibába, hogy pont arról a „plusz” hozamról mondanak le piaci ár alatti bérleti díjjal, kiszervezéssel és rossz finanszírozással, ami miatt megéri dolgozni vele.

Ugyanígy egy ház, de bármilyen ingatlan vásárlása is okozhat több fejfájást, mint amennyi örömöt. Kétségtelen, hogy a legtöbb esetben megéri ingatlant vásárolni, ha már tudjuk, hogy hol szeretnénk leélni az életünket. De ha túl sok hitelt veszünk fel, esetleg „foglalkozósabb” a kiszemelt építmény, könnyen csak rosszabb helyzetbe hozhatjuk magunkat.

Különösen fiatal, gyerek nélküli pároknál jellemző a kisállat beszerzése. Ez természetesen rengeteg örömmel jár, de sok esetben nagyon káros hatással tud lenni az ember életére. Házikedvenccel szinte lehetetlen megfelelő ingatlant találni, de a napjainkat, nyaralásokat is az állat igényei alapján kell szervezni. Még a munkaerőpiaci helyzetünket is meghatározhatja. Az anyagi teher pedig néha extrém magas. Akár egy egyszerű állatorvosi látogatás végösszege is hatszámjegyű lehet, de egy komolyabb kezelésre már a beszerzés előtt érdemes félretenni. Enélkül nem nagyon tudsz felelős állattartó lenni.

Kölcsönök

A személyes kapcsolatok bonyolultak, sokszor fájdalmasak, nem nagyon sztenderdizálhatóak. Pénzzel keverve a bonyodalom és stressz hatványozódhat. Éppen ezért szinte minden pénzügyi tudatossággal foglalkozó szakértő azt javasolja, hogy csak annyi pénzt adj kölcsön, amennyit mosollyal az arcodon tudsz elengedni. Még családon belül is meg tudja rontani a viszonyt egy rosszul sikerült kölcsön. (Vagy akár annyi is, hogy a visszafizetés időszaka alatt elszállt az infláció, és a visszakapott pénz már nem annyit ér.)

Ennek egy minősített esete a kezesség vállalása. Meglepően sokan keresnek meg azzal, hogy a barátjukkal, lakótársukkal vennének fel lakáshitelt. Ilyenkor mindig az első kérdésem, hogy biztosan el akarnak-e húsz évre köteleződni a hitel miatt valakivel, akivel a jegygyűrű már sok lenne.

Sokatmondó, hogy a nem házas ügyfeleimnél többször jelentett problémát a szétválás utáni hitellel terhelt vagyonmegosztás, mint azoknál, akik előtte házasok voltak. Különösen jó a helyzet, ha az egyik adóstárs nem eléggé érdekelt a hitel törlesztésében, a másik pedig nem képes rá. Nyilván ide tartozik, ha valaki túl sok hitelt vesz fel, vagy olyat vállal be a jobb hitelért/támogatásért, amit nem biztos, hogy tud teljesíteni.

Persze megvan ennek a másik oldala is. Ha az érzelmi (és esetleg fizikai) elválás után/során nem történik meg a vagyonmegosztás, annak utólag beláthatatlan következményei vannak. Például a keletkezett megtakarításra igényt tarthat a másik fél, amikor végre el lehet indítani a válást. (Nem nehéz elképzelni, hogy a jogi továbblépés mondjuk egy új családalapítás miatt mennyire mérgesítheti el a helyzetet.)

Te milyen önsorsrontást, élet bonyolítást tapasztaltál, aminek szerinted nem volt értelme?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük