Ugyan a közösségi médiában minden héten posztolok a legjobb spórolási tippek közül egyet, de arra gondoltam, hogy a blogon is leírom a főbb ötleteket, elveket, hátha valakinek hasznára válik. Nem szeretném, ha nagyon hosszú lenne a bejegyzés, ezért nem mindenhol írok példát, de az instagramon jobban kifejtem az ötleteket. Ha valamire részletesebben kíváncsi vagy, a kommentek között is szívesen válaszolok.
Ne értsétek félre egyiket sem, nem az a cél, hogy mindenki aszkétaként éljen, hanem hogy neked megfelelően.
Ne feledd like-olni a facebook oldalam, hogy ne maradj le egy bejegyzésről sem. Ezen kívül csináltam instagramot is, ahol könnyebben emészthető, egyszerű ötleteket adok a mindennapokra, kövesd azt is! 😉
A legjobb spórolási tippek egyértelműen úgy működnek, hogy a saját céljaidnak megfelelően élsz. Ha segítségre van szükséged abban, hogy meghatározd ezeket a célokat, akkor fordulj hozzám bátran, ha nem tudod kifizetni a normál árat, akkor akár ingyen is.
Az első lépés mindig az, hogy átalakítod a pénzügyi gondolkozásodat arra, hogy nem a szomszéddal versenyzel, nem hitelből próbálod finanszírozni az életszínvonalad (a lehetőségeid alatt élsz) és követed a kiadásaidat, költségeidet. De akkor következzenek a tippek!
Ne vedd meg
A leglátványosabb megtakarítás azzal érhető el, ha egyszerűen nem veszel meg valamit. Például a legtöbb városban, de Budapesten kifejezetten könnyen lehet autó nélkül élni. Sokan még gyerekkel is megteszik, ami itt sok olvasó számára furcsa lehet. De nem szabad elfelejteni, hogy kevés kivételtől eltekintve az autózást nem nagyon lehet megoldani havi 50-100 ezer forint alatt. Ez igen nagy összeg, főleg, ha spórolni akar az ember.
Persze nem csak ezen lehet nagyot fogni. A napi kis kiadások nagyon gyorsan összeadódnak, erről itt van egy számolótábla. Egy kávé és szendvics vásárlása a munkahelyen évente 300 ezer forintra rúghat. De felesleges cukros üdítők és egyéb nyalánkságok is százezres tételek lehetnek, ráadásul elhagyásukkal az egészségünknek is csak jót teszünk. Sokkal jobban járunk, ha otthon elkészített szendvicset, süteményt viszel magaddal, a rekreációs süteménykészítés pedig a mentális egészségre is jó hatással van.
Az étkezési kiadásainkat igyekszünk fejenként napi 500 forint körül tartani, erről bővebben itt írtunk.
Apropó egészség: nyilván a dohányzás irgalmatlan drága és egészségtelen szokás, erről szerintem nem kell vitát nyitni. Sokszor az alkoholra, kávéra ritkán gondolunk. Én személyesen több mint 6 éve nem ittam alkoholt, kávét soha, ez évi többtízezres megtakarítást jelent számunkra. Megéri? Bőven!
Ezzel párhuzamosan 1000 forintnál nagyobb vásárlásaink esetén érdemes pár napot várni, hogy elgondolkozzunk, tényleg szükséged van-e rá. Van, aki azt mondja, annyi napot várj, ahány ezer (vagy háromezer) forint, de én ezt nem tudom követni, így inkább mindenre két hetet mondok. Ennyi idő alatt sokszor kiderül, hogy nem is kell az adott tárgy.
Hasznos tipp KonyhaTündértől: ha ketten vagytok, érdemes rögtön jelezni, hogy felmerült valamire az igényetek. Így együtt tudjátok elkezdeni a kivárást, és nem kerülsz olyan helyzetbe, hogy két-három-négy hét után már úgy kezded a beszélgetést, hogy meg vagy győződve a dolog szükségességéről, a másik pedig húzza a száját, hogy hááát, várjunk még vele.
Váltsd ki olcsóbban/bérelj
Ha megvizsgáljuk az életünket, sokszor azt vesszük észre, hogy megszoktuk bizonyos dolgok vásárlását, színvonalát. Gyerekkoromban azt láttam, hogy a fagylalt nyáron egy teljesen elfogadható kiadás. Aztán a saját költségvetésemben rájöttem, hogy egyszerűen nincs helye. Ha jeges finomságra vágyom, jobban járok, ha dobozban megveszem vagy házilag elkészítem.
Tehát megvizsgálva az életünk rátalálhatunk egy csomó olyan helyre, ahol némi kellemetlenség mellett jelentősen lehet spórolni. Évente százezres megtakarítás lehet a saját készítésű ételek fogyasztása a munkahelyen vagy iskolában. Az édességek, nasik kiváltása házi készítésűvel is többtízezres tétel. Kisebb megtakarításokat jelenthet a mosószer kiváltása vadgesztenyével vagy mosódióval, az öblítő helyettesítése ecettel. Tulajdonképpen bármilyen tisztítószer kiváltható ecettel, szódabikarbónával, citromlével.
Meg vagyok győződve róla, hogy átlagosan túlfűtjük és túlhűtjük a lakásainkat. Pedig felnőttek számára alváshoz tökéletes télen 15-16 fok, nap közben pedig elég 18 fok is, de még ülőmunkát is lehet végezni 20 fok alatt. Nyáron pedig felesleges 20 fokra hűteni a lakást, éjszakai szellőztetéssel a napok 90-95%-a teljesen elviselhető. Annak, aki hasonlóan rosszul szigetelt lakásban lakik, mint én, akár százezres megtakarítást jelenthet az, ha alacsonyabb hőmérsékletet tart. (A szigetelés egy befektetés, erről most nem írok, mert nagyon egyedi esetek vannak.) A többi rezsivel is eljátszható egy hasonló gondolatkísérlet, de általában nem olyan nagy összeg, hogy érdemes legyen vele sokat dolgozni. Az előfizetések viszont könnyen jelenthetnek többszázezres tételt évente. Ha megvizsgálod a szokásaidat: tényleg szükség van korlátlan mobilinternetre, beszélgetésre, kiterjesztett csatornákra és egyéb havidíjakra?
Lakások és más hobbik
Apropó lakások, házak: általában több évig kell lakni egy helyen, hogy megérje megvenni. Ha valahol csak 1-2-5 évet tervezel maradni, felesleges saját házat venni.
Az autó és egyéb ritkán használt eszközök hihetetlen drágák. Éppen ezért ezeket is megérheti bérelni. Nem véletlen, hogy nincs mindenki udvarán medence. Az egy használatra jutó költség annyira magas, hogy nem éri meg megcsináltatni. Inkább uszodabérletet veszel. Előfordulhat az is, hogy az autó (vagy a második autó) fenntartása drágább, mint néha bérelni egyet.
A konyhát sem mindig érdemes teljesen felszerelni. Ha egy szendvicssütő, amit évente egyszer használsz 100 ezer forint, az használatonként 10 ezer forintba kerül, annál még az étterem is olcsóbb. Alternatív megoldás lehet az, ha használtat veszel, azzal bizonyos termékkörökben rengeteget lehet spórolni.
Rengetegen sokat költenek bizonyos hobbikra, programokra. Ha a hétvégi shoppingolást kicseréled természetjárásra, vagy az éttermi randi helyett otthon készített piknikre, semmit nem veszítesz az élvezeti értékből. A fodrász egy gyereknél és egy férfinél teljesen jól kiváltható, de még a női fodrász sem kötelező.
Javíttasd/javítsd meg magad
Sajnos javíttatni egyre kevésbé éri meg, mégis van pár piac, ahol ez egy jó opció lehet. Például KonyhaTündér többször törte már el a telefonja képernyőjét (na jó, lehet, hogy ez nekem is sikerült már). Ezeket én párezer forintból itthon meg tudtam javítani. Mivel mi olcsó telefonokat veszünk, erre biztos nem találnánk más piaci megoldást, de aki többtízezres telefonokat használ, annak jó opció lehet.
Add el, ami nem kell
Ez nem teljesen tartozik a spórolási tippek közé, de érdemes megemlíteni, hogy a hely, ahol tárolod a nem használt dolgaidat, az értékes. Ráadásul azok a dolgok, amiket nem használsz, másnak kincs lehet. Ha pedig sem neked, sem másnak nem értékes, csak dobd ki. Viszont, ha sikerül eladni, akkor a plusz bevétel jól jöhet.
Ezek a spórolási tippek, amiket összegyűjtöttem. Ha tetszettek az ötletek, nézz rá az instagramomra is. Remélem, tudtam segíteni, ha valamit kihagytam volna, írjátok meg lent. Nyilván ahányan vagyunk, annyi szükséglet és eset van, így könnyen lehet, hogy nem minden igaz rád, esetleg van valami, amit kihagytam. Ezeket írd meg bátran a kommentek közt! Ha érdekel, hogy mire költesz valójában, itt tudod letölteni a KonyhaKontrolling költségkövető rendszerét, de a linken megtalálod a RoyalCashflow költségkövető applikáció affiliate linkjét is.
Remélem tetszett a bejegyzés, kommentelj bátran, nézz körbe, vagy oszd meg a barátaid közt (kattints a lenti facebook gombra).
Ha a pénzügyeid helyretételében szükséged lenne egy kis segítségre, akkor szeretettel várlak egy kis elbeszélgetésre. Kattints ide a részletekért! Még youtube reklámot is készítettem. 🙂
Korábbi tartalmak:
Neked van valami jó spórolási tipped?
Vagy van valami, amiben nem értesz velem egyet?
Nekem van, ami már kicsit erős a tippek közül, de ez ízlés kérdése. Sok hasznosat találtam közöttük. Éppen a napokban gondolkoztam el azon, hogy mennyi pénzt költöttem el annó a cd lemezeimre, amiket manapság már mind ingyen hallgathatok a korlátlan zenelejátszók valamelyikével.
Köszi a választ!
Elhiszem, bár a legdurvábbakat le sem mertem írni (pl gyufa újrahasznosítás, vagy a szemeteszacskók kihasználása). De van is erről egy vicc. 🙂
egyetertek, a napokban volt egy kisebb vitam ezzel kapcsolatban, ugy latom boven megeri a havi 10-12 EUR egy ilyen korlatlan zeneszolgaltatasra. Ahhoz kepest hogy korabban tobbszaz CD-m volt ez sokkal kedvezobb meg ha igy folyamatos havi koltsege is van. Egy CD sem birja orokke, ujra kellene irni 3-5 evente mert eloregszik. Illetve azota lehet otthoni NAS-t uzemeltetni, ami szinten penz, redundancia miatt tobb diszk kell stb illetve allandoan be van kapcsolva igy aramszamla. Folyton ezzel foglalkozni, rendszerezgetni, albumboritot letolteni stb… Ugy velem aki havi 500k HUF netto felett keres es rendszeresen zenet hallgat annak jobban megeri elofizetni streamingre, egyszeruen tul magas az orabere ahhoz hogy ezzel foglalkozzon, arrol nem is beszelve hogy a letoltes torvenybe utkozo, tehat ugy is meg kell venni 1x
Erről eszembe jutott az, hogy mennyibe kerülne a sok filmet, sorozatot megvenni. Ehhez képest olcsón előlehet fizetni valamelyik stream szolgáltatóra, pl HBO GO.
Engem igencsak érdekelnének azok a legdurvább spórolási tippek. Van esetleg róla egy bejegyzésed vagy ha nincsen írsz róla? Vagy az már sok embernek túl extrém lenne és így inkább nem? 😀
Bejegyzésben már nem merném bevállalni, mert sok esetben tényleg hülyeség. 😀
De pl a gázrózsát nálunk gyufával gyújtjuk meg. A második gázrózsát az elsőről a már használt gyufával hozom működésbe. Van értelme? Nincs, de így szoktam.
A szemetesünkbe a kenyereszacskó megy általában (bár már itthon sütjük a kenyeret legtöbbször). Ennek legalább van némi értelme, kevesebb műanyagszemét, de megtakarításban meg sem látszik. (Ráadásul annyira telirakom – van még hely alapon -, amennyire lehet.
Most hirtelen ez a kettő jutott eszembe, de úgy általában nagyon rosszul tűröm a „pazarlást”. Pl az is zavar egy kicsit, ha elmegyünk hétvégére és bekapcsolva marad a router. Amíg volt bojlerünk, nem otthon töltött hétvégére kikapcsoltam. Mivel éjjeli árammal ment, az első este kicsit hűvös volt a víz, ezt KonyhaTündér annyira nem díjazta. Most ezek jutnak eszembe, de még van sok, csak annyira mindennapos, néha fel sem tűnik.
Nagyon jók! Köszi! Tetszik, amikor másban is megvannak az ilyen fajta extremitások. 😀
😀
Akkor most te jössz 😉
Thank you!!