A Lightyear megkeresett, hogy szerintük a magyar piac még mindig nem ismeri eléggé a TBSZ előnyeit. Mivel általában a november-december a legaktívabb időszak, szeretnék megmozgatni a magyarokat is.
Ha szeretnél náluk TBSZ-t nyitni, akkor ezen a LY linken regisztrálva (ez egy szponzorált link) tudsz engem is támogatni, valamint te is egy kisebb ajándékban részesülsz, ha december 31-ig a KONYATBSZ kódot használva regisztrálsz, TBSZ-t is nyitsz és legalább 40 ezer forintot elhelyezel az alap (nem TBSZ) számlán: 2 millió forintot LY költség nélkül válthatsz át. Ha a TBSZ számlák összehasonlítása érdekel, azt itt nézheted meg, ezt mindenképp javaslom számlanyitás előtt.
A bejegyzés hallgatható verzióját itt találod.
Már nagyon sokszor írtam a TBSZ-ekről, de a lényeget összefoglalom ebben a bejegyzésben is. A TBSZ egy szerződés (ehhez tartozik egy számla), amelynek fő előnye az adómentesség, amennyiben a gyűjtőév után 5 évig nincs felbontva. Felbontásnak a számláról történő kiutalás minősül, egy apró kivétellel: ha azt a harmadik év végén teszed meg. Ekkor lehetőség van részkivétre (adókötelezettség mellett).
A számlán belül első pillanattól kezdve az utolsóig van lehetőség kereskedésre, készpénz vagy értékpapír tartására is. Vagyis nem kell megvárni a gyűjtőév végét a befektetéssel.
Egy szolgáltatónál évente csak egy számlát nyithatsz (ennek a minimuma 25 ezer forint, és csak pénz vihető rá, értékpapír nem), de minden évben újat is lehet nyitni. Tehát ha ügyes vagy, minden évben lejár majd egy TBSZ-ed. Lejáratkor választhatsz, hogy meghosszabbítod-e újabb 5 évre, vagy felbontod a számlát; ekkor minden rajta levő pénz és eszköz a normál számládra kerül.
Miért éri meg?
Egy 10 milliós TBSZ-en évi 7% forint hozammal 5,5 év alatt 4,5 milliót keresünk. Itt nominálértéken és forintban kell számolni, mert úgy van megállapítva az adó is. Ennek az adója (ETÜ esetén) 675 ezer forint lenne. Ha valamiért kamatjövedelemnek minősülne, akkor 1,26 millió. (Mai értéken ezek 5%-os inflációval számolva 27%-kal alacsonyabb összeget jelentenének.) Ez a teljes összeg (általában némi költségért cserébe) megtakarítható TBSZ nyitásával.
Másképpen fogalmazva megfelelően magas inflációs környezetben a teljes reálhozamodat elviheti az adó. (7% nominálhozam 28%-a ~2%, 5% infláció mellett ez a teljes reálhozam.)
Természetesen vannak olyan esetek, amikor a befektetett összeg túl kicsi, hogy megérje, de ez elég ritka. Viszont a likviditás miatt például nem lesz problémád, hiszen a TBSZ-ek bármikor feltörhetőek. Csupán 15%-os adót kell fizetni ilyenkor a jövedelemre, ami 3 év után 10-re csökken. (A 2025-ös változások szerint a TBSZ feltörése az első 3 évben 28% adóval jár!) Nem véletlen, hogy legális adócsalásnak neveztem ezt a lehetőséget. Ráadásul a TBSZ megszűnése után, ha értékpapírt vezetsz át a normál számlára, te döntesz, hogy a vásárlási vagy a TBSZ megszüntetési árfolyamon szeretnéd azt értékelni, ami később extra adóelőnnyel jár.
TBSZ hátrányai
Felmerül természetesen, hogy van-e hátránya a TBSZ-nek. Nagyon kevés, de igyekszem őket kiemelni. Ettől függetlenül annak, akinek van értelme piaci portfóliót összeraknia, mindenképpen ajánlom, hogy hasonlítsa össze a őket.
A külföldi TBSZ-eket be kell jelenteni a NAV felé 30 napon belül. Ez egy kisebb kellemetlenség, de a brókerek segítenek benne. Ijedtséget szokott okozni, hogy néha válaszol a NAV, hogy befogadta a kérelmet, néha pedig teljes csend van. Mindkettő teljesen rendben van, szokásjog alapján az irodákban változik, hogy mit tesznek, neked a bejelentés megléte a fontos.
A már meglevő papírokat nem lehet bevinni, ami inkább csak extra költség. Sokan nem tudják azt sem, hogy ha soha nem vesznek semmit TBSZ-en, de devizát utalnak be, majd feltörik a TBSZ-t, akkor a forint-forint nyereség alapján adót kell fizetniük. Nyilván ez annyira ritka, hogy egyetlen ügyfelem volt, akivel megtörtént, de ha TBSZ-en szeretnél befektetni, akkor jobb, ha nem kell a pénz utána egy ideig.
Ugyan nem hátrány, mert ez ellen nincs védelem, de a TBSZ nem véd meg a külföldön levont forrásadótól sem (legyen az szerződéses vagy nem szerződéses ország).
Ha te is kedvet kaptál a számlanyitáshoz, akkor itt tudsz szponzorált linkkel a Lightyearnél nyitni, de előtte mindenképp hasonlítsd össze a TBSZ-eket. Ne feledd, hogy ha december 31-ig a KONYATBSZ kódot használva regisztrálsz, TBSZ-t is nyitsz és legalább 40 ezer forintot elhelyezel az alap (nem TBSZ) számlán: 2 millió forintot LY költség nélkül válthatsz át.
Gondolom mondani sem kell, de a befektetések kockázattal járnak! A befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Felhasználói feltételek érvényesek: lightyear.com/terms. Szükség esetén kérj szakszerű pénzügyi tanácsadást. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást. Szolgáltatásaik csak angolul érhetőek el.
Nem feltetlenul nem ismerik az elonyoket. Nekem is van isemerosom aki nem tudja, hogy fog-e kelleni a penz 3-5 even belul. Igy sosem nyit egyet. Pedig a tbsz feltores adminisztracioja sem egy nagy dolog.
Ha meg mar ugye van 5 darab meglevo akkor egy minden evben lejara amibol lehet kivenni/resz kivenni penzt.
Dobhatnának egy ilyen akciót az év elején is! Az ideire január óta gyűjtögetek már.
Jó a kedvezmény, és örülök, ha neked is adnak valamit!
Tehát ha jól értem :
Erste, K&H értékpapír, OTP stb. nyit valaki TBSZ t akkor nem kell a NAV felé semmilyen nyilatkozat?
igen, bár különösen önsorsrontónak kell lenni, hogy valaki az OTP-nél nyisson. 🙂
Kontroller szerint: 2024.12.07. 09:40 (erre a válaszom):
Mi a baj az OTP Bankkal? Nekem gyerekkorom óta náluk van a pénzem, már ovisként több millió forintom volt náluk.
„Sokan nem tudják azt sem, hogy ha soha nem vesznek semmit TBSZ-en, de devizát utalnak be, majd feltörik a TBSZ-t, akkor a forint-forint nyereség alapján adót kell fizetniük.”
Itt inkább te tudod rosszul. Nem kell adót fizetni akkor, ha a devizák átváltásakor az árfolyamkülönbségből keletkező nyereség nem üzletszerű tevékenység keretében történik. Márpedig, ha 1-2x átváltja a devizát az 5 év alatt, az nem üzletszerű tevékenység.
Pont ez a lényeg. TBSZ-en nem az egyes tranzakciók eredménye (és adóbesorolása) után adózol, hanem a kivett forint és a betett forint különbségén, teljesen mindegy, hogy az miből származik, kamatjövedelem, deviza, osztalék, ETÜ…
Sziasztok!
Kedves @Kontroller, nem problémázás miatt írom. Nagyon köszi a kódot, mert körbe nézelődve pont ilyen specifikus TBSZ-re vonatkozót nem sokat találtam. <3
Picit megszívtam a kóddal. Miután befizettem és vettem is ETF-eket azzal szembesültem, sajnos az én hibámból már csak utólag, hogy nem kaptam váltási kedvezményt… Végül az applikációban megtaláltam a promóciós almenüt. Valami furcsaság volt, mert 2 részletben több, mint 80 ezret töltöttem fel, de továbbra sem sem láttam érvényesülni a kedvezményt. Bár a képen az látszik, hogy banki tranzakció az egyik, de bank kártyával nekem érvényesült. Kép az applikációból: https://i.postimg.cc/TwYqb9Dr/Untitled.png
Azóta írtam a supportnak. Segítőkészek voltak. Közölték, hogy ők hibáztak. Úgy tűnik utólag nem fogják nekem megadni azt a pár száz forintot. Viszont a továbbiakban másoknak nem lesz ilyen problémája, javították. Szóval, aki bizonytalan, annak mondom, hogy ilyesmibe már nem tud belefutni és a support gyors, segítőkész.
Köszi, hogy írtál, most írtak nekem is, hogy a 40k a sima számlára kell, hogy menjen!
A link miatt most a spam-ben volt a hsz-ed, de javítom a bejegyzést. Ha tudok valamit tenni érted, írj bátran!
Oh, köszi nagyon kedves vagy. De nem fontos. Én örülök neki, hogy végül nem kellett a sima számlára is pakolnom és tényleg használhatom csak a TBSZ-t. (A sima számlára pénz pakolástól csak azért féltem, mert nagyon nem tudom, hogyha ott mókáznék azt hogyan kell a NAV felé megfelelően jelezni.)